Opis nieruchomości

Piękne, trzypokojowe mieszkanie położone na Starej Ochocie w kamienicy z 1928 roku.
Kamienica z historią. Od 1940 r. na terenie domu odbywały się komplety tajnego nauczania związane z przedwojennymi gimnazjami i liceami: Staszica, Hoffmanowej, Przyszłości, Słowackiego i Konopnickiej. Dzięki licznym przejściom na różnych piętrach i strychach domu podczas łapanki we wrześniu 1940r młodzież zdołała uciec tak, że ostatecznie Niemcom nie udało się nikogo złapać. Później w domu rozpoczyna się kolportaż i czytanie konspiracyjnych gazetek prawie we wszystkich mieszkaniach. Rozwija się podziemne życie gospodarcze. W różnych mieszkaniach sprzedaje się nielegalnie mięso, pieczywo i inne artykuły żywnościowe.
Od 1941 r. w domu odbywają się także komplety tajnego Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, które trwają aż do Wybuchu Powstania Warszawskiego.
W kamienicy prowadzone są zebrania konspiracyjne, co bardzo ułatwia układ domu, w którym każde mieszkanie ma wyjścia na dwie klatki schodowe i konspiratorzy mniej rzucają się w oczy. Działają głównie „Szare Szeregi” a stopniowo przyłącza się także AK. Do wybuchu Powstania w domu znajdują się mniejsze magazyny broni (zakopanej w piwnicach w skrzyniach). Dom przy ul. Uniwersyteckiej obsadza oddział por. Stacha. Podczas Powstania obydwa domy Uniwersytecka 1 i Mianowskiego 15 stanowiły „Redutę Wawelska”, która broniła się do 11 sierpnia 1944 r. Było to możliwe między innymi dzięki temu, że podczas okupacji na podwórku Spółdzielni, w pobliżu obecnej klatki schodowej 13 wybudowano studnię, która umożliwiała zaopatrzenie w wodę i przeżycie powstańcom i mieszkańcom otoczonym w domu. Po Powstaniu dom został wypalony w ramach akcji niszczenia Warszawy. Odbudowany po wojnie, pierwsi lokatorzy wprowadzili się w 1947 roku, a całkowite zasiedleno do grudnia 1948r.
Lokal składa się z dużej widnej kuchni 14,9m, do której prowadzą podwójne drzwi z pokoju 16,69m, są to pomieszczenia z oknami skierowanymi na południe na ulicę, dwa pozostałe pokoje 15,61m i 13,81m z niewielką garderobą z oknem, mają okna skierowane na północ na ciche zielone podwórko; przy kuchni jest dodatkowe pomieszczenie do aranżacji na spiżarnię lub garderobę, dwie łazienki jedna z kabiną druga z wanną i wc, oraz osobne wc. Na podłogach w pokojach parkiet, okna drewniane wymienione w 2007r. Mieszkanie do remontu dla konesera. Do lokalu przynależy piwnica o pow. 6,59m. Kamienica zadbana, klatka schodowa odmalowana, piony wodno-kan. po wymianie. Polecam i zachęcam do oglądania!.

Mapa nieruchomości

Mapy na naszej stronie nie zapewniają dokładnej lokalizacji nieruchomości i są dostarczane wyłącznie jako wskazanie obszaru.

Cena690 000 zł
Cena / m2~ 7 760 zł
IDMIM126973
MiastoWarszawa
DzielnicaOchota
UlicaUniwersytecka
Piętro1
Powierzchnia89 m2
Rok budowy1928
AgentMałgorzata Miller-Fukuda
Tel+48 (22) 331 07 86
E-mailinfo@miller-fukuda.pl

Kontakt